Styl boho - awangarda z nutą egzotyki

Sypialnia w stylu bohoTwój dom, Twoim azylem - styl boho nie tylko dla artystów. Blaise Pascal powiedział: "Twój dom, może zastąpić Ci cały świat". Jeżeli znudził Ci się minimalizm i masz dość aranżacji perfekcyjnych w każdym calu, pozwól sobie na odrobinę szaleństwa. Poeksperymentuj ze stylami, postaw na wyraziste dodatki. Poczuj przypływ energii w kolorowych wnętrzach pełnych oryginalnych detali.

Odkop stare pamiątki i przywołaj wspomnienia. Poszukaj ciekawych przedmiotów na strychu i daj im drugie życie. W dobie Photoshopa pokaż, że niedoskonałość jest świetnym sposobem na to, aby odpocząć i chociaż na chwilę oderwać się od codziennej rutyny. Innymi słowy, pozwól rozwinąć skrzydła swojej artystycznej naturze, zapraszając do domu styl boho.

Awangarda z nutą egzotyki

Jest bardzo przytulny, kusi kolorami oraz zapachem drewna sandałowego i kadzideł. Styl boho zawdzięcza swoją nazwę francuskiemu la boheme, oznaczającemu w dosłownym tłumaczeniu bohemę lub cyganerię. U jego podstaw leży filozofia królująca przed kilkoma dekadami w środowiskach artystycznych, odrzucająca uporządkowany styl życia oraz sztywne normy społeczne, ograniczające twórczość człowieka. Członkowie bohemy hołdowali wolności, przykuwając uwagę strojem kontrastującym z ukutymi w latach 60. XX wieku szarymi trendami, dążącymi do uniformizacji. Ich zamiłowanie do wszystkiego, co piękne, przeniosło się także do wnętrz inspirowanych designem Afryki Północnej, Indii czy Bliskiego Wschodu. Współczesne mieszkanie urządzone w stylu boho, jest zatem prawdziwym rajem dla buntownika, który chce żyć po swojemu, kocha niekonwencjonalne połączenia kolorów i nie wyobraża sobie aranżacji bez naturalnych materiałów.

Wnętrza w stylu boho - liczy się kolor

Tym, co jest najważniejsze w stylu boho, są kolory. Stonowane barwy ziemi, przełamane limonką, amarantem, turkusem czy intensywnym oranżem motywują do działania i pobudzają kreatywność. Pamiętaj jednak, że natłok jaskrawych kolorów może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego. Miks intensywnych odcieni często przytłacza wnętrze i sprawia, że zamiast relaksu, funduje Ci permanentne zmęczenie. Jak temu zaradzić? To proste! Nawet w tak awangardowym stylu przyda się trochę umiaru. Zamiast malować wszystkie ściany na amarantowo, pomaluj tylko jedną z nich - najlepiej tę, przy której stoi kanapa lub znajduje się wezgłowie łóżka. Możesz także pokusić się o złote wzory, które pojawiają się na każdej ścianie, spajając aranżację. Bez problemu wykonasz je samodzielnie. Wystarczy tekturowy szablon oraz spray ze złotą farbą. Przyjrzeliśmy się ścianom we wnętrzach boho, czas zatem na podłogi. Te koniecznie muszą być wykonane z surowych desek, które wyciszą nieco krzykliwy design wnętrza i świetnie wpiszą się w główne założenia trendu, który hołduje naturalnym materiałom. A co z sufitem? Najlepiej, jeśli postawisz na tradycyjną, białą farbę, która będzie świetnym tłem dla stylowego, kolorowego żyrandola czy lampy z tekstylnym abażurem dekorowanym etnicznym deseniem.

Drugie życie starych mebli

Meble to bezsprzecznie elementy aranżacji, które kreują jej stylistykę. Wnętrza boho zdecydowanie odrzucają nowoczesne modele o prostej, czystej bryle, dając pierwszeństwo tym, które mają za sobą wieloletnią tradycję. Doskonałym rozwiązaniem są więc meble będące rodzinnymi pamiątkami lub warianty zakupione na pchlim targu. Komoda ludwikowska z kabriolowymi nóżkami, stół dekorowany ozdobnym fornirem, czy fotel tapicerowany gobelinem - każdy z nich znajdzie dla siebie miejsce w awangardowym salonie boho. W sypialni zaś nie może zabraknąć drewnianego łóżka z kunsztownie zdobionym wezgłowiem. Koniecznie przyjrzyj się modelom z baldachimem lub moskitierą, dzięki którym wyczarujesz iście pałacowy klimat. Kobiety mogą zaś pokusić się o niewielką toaletkę z maleńkimi, rzeźbionymi szufladami oraz lustrem w mosiężnej ramie. Świetnym dodatkiem będzie także trójskrzydłowy parawan wykonany z ciemnego drewna i dekorowany ręcznie malowanymi kwiatami. Zwróć uwagę na modele posiadające uchwyty, w których można zamocować grube woskowe świeczki. Wieczór pogrążony w delikatnym świetle łagodnie drgających ogników - czy można wyobrazić sobie coś bardziej zmysłowego? Całość dopełnij patchworkową narzutą oraz kolorowym dywanem ze sznurka. Warto pamiętać też o zasłonach, które pozwolą stworzyć w sypialni ciepły, przytulny klimat. W tej kategorii strzałem w dziesiątkę będą kotary dekorowane folkowym lub kwiatowym deseniem, wnoszące do aranżacji romantyczną nutę.

Aranżacja tonąca w tekstyliach

Wspominając o tekstyliach, nie można zapomnieć o poduszkach. To właśnie one są jednym z najbardziej wyrazistych detali kreujących atmosferę wnętrza w stylu boho. Zwróć uwagę na te zdobione jaskrawymi deseniami, które znakomicie ożywią wnętrze. Bezkonkurencyjnie będą motywy nawiązujące do kultury indiańskiej lub afrykańskiej, w których znajdziesz oryginalnie zaplecione lub puszczone swobodnie złote frędzle oraz hafty wykonane połyskującą nitką. Te same wzory mogą pojawić się na narzutach, serwetkach lub kilimach, które zawisną na ścianie. Na podłodze możesz zaś umieścić awangardowo zdobiony perski dywan lub postawić na sznurkowy model w jodełkę, który łącząc ciepłe odcienie sprawi, że wnętrze będzie przyciągało przytulnym klimatem. Warto też pokusić się o stylowe bibeloty. Kosze, czy niewielkie skrzynki z wikliny, lampiony przypominające te, jakie znajdziesz na indyjskim rynku czy kwietniki prezentujące węzły makramy wniosą do Twojej przestrzeni odrobinę egzotyki.

Komentarze