Remont kuchni - rozmieszczenie punktów elektrycznych

Kiedy remontujemy wnętrza, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę. O ile w przypadku pokoi przeważnie każdy świetnie sobie radzi, o tyle kuchnia często nastręcza trudności. Dlatego warto dobrze rozplanować remont kuchni, by uniknąć kosztownych poprawek i zmian na późniejszym etapie.

Zaczynamy więc od gołych ścian i w pierwszej kolejności bierzemy się za elektrykę. W kuchni bowiem powinno być sporo gniazdek. Kiedy rozplanujemy położenie kuchenki, lodówki, zmywarki, mikrofalówki - dużego sprzętu Agd, warto rozmieścić gniazdka adekwatnie do tych sprzętów. Jeśli mamy taką możliwość, gniazdo siłowe umieszczamy nawet w przypadku posiadania kuchenki gazowej - na tym etapie nie będzie to duży koszt, a w przyszłości być może zmienimy zasilanie kuchni z gazu na energię elektryczną. Urządzenia wymagające większego napięcia, warto umieścić na osobnych obwodach (lodówka, zmywarka czy pralka), by uniknąć przeciążenia sieci.

A i dodatkowy bezpiecznik może przydać się, by uniknąć przepięcia. Pozostałe gniazdka powinny być ulokowane w pobliżu blatu (nad nim lub wręcz w blacie). Posłużą do podłączenia ekspresu do kawy, miksera, blendera, tostera czy czajnika elektrycznego. Warto też przewidzieć gniazdko dla radia, telewizora czy laptopa do przepisów kulinarnych - w zależności od tego z jakich sprzętów mamy zamiar korzystać. Gdzieś wysoko, w okolicach kuchenki powinno też znaleźć się gniazdko do podłączenia okapu kuchennego.

W trakcie rozplanowywania elektryki, zajmujemy się także oświetleniem. Poza górnym światłem, powinno się także znaleźć dobre oświetlenie każdego blatu roboczego, stołu, jeśli takowy posiadamy w kuchni, oraz szafek kuchennych, które często są ciemne i szukanie w nich czegokolwiek to prawdziwa męka. Oczywiście na późniejszym etapie możemy dodać światła, podłączane do kontaktu, ale kiedy jesteśmy w trakcie remontu, warto przewidzieć oświetlenie stałe - zarówno to ogólne jak i punktowe.

Jeśli będziemy o tym wszystkim pamiętać, nasza kuchnia będzie funkcjonalna, niezależnie od tego ile sprzętów w niej umieścimy i w jaki sposób rozplanujemy szafki - te łatwo wymienić. Pamiętajmy także o dokładnej dokumentacji (także zdjęciowej) rozmieszczonych przewodów, by podczas wieszania szafek nie mieć problemów z poprzecinanymi kablami i nie musieć nic łatać. Po kilku latach nikt nie będzie pamiętał gdzie był jaki przewód, a zdjęcia bardzo ułatwią wszelkie późniejsze prace.