Porcelana znów jest modna - akcesoria do kuchni

Porcelanowe przedmioty kuchenneOd czasu powstania w Polsce pierwszej manufaktury produkującej porcelanę, wyrób ten przechodził przez zmienne koleje losu. Początkowo naczynia i figurki z tego surowca były bardzo cenne i uważane za największy skarb każdego domu, w którym się pojawiły. Pieczołowicie przechowywane i pielęgnowane, stawały się często elementem przedmałżeńskiego wiana, nieraz przechodząc z pokolenia na pokolenie jako cenna i sentymentalna pamiątka.

Późniejsze lata i rozwój innych technologii masowej produkcji naczyń, a także zmiana mody i uwielbienie syntetycznych materiałów oraz żywych kolorów i wzorów, spowodowały odejście od porcelany. Dziś obserwujemy jednak stopniowy jej powrót "na salony". I mowa tu nie tylko o kompletach naczyń obiadowych i serwisów kawowych, których posiadanie jest w dobrym tonie, ale także o innych produktach z porcelany, mających zastosowanie typowo dekoracyjne.

Porcelanowe figurki, figurynki stanowią dziś znowu cenną ozdobę wielu domów. Niektórzy niczym kolekcjonerzy, gromadzą stopniowo kolejne figurki, wykonane z kunsztem godnym najlepszego rzeźbiarza i warte setki złotych. Najpiękniejsze modele i wzory mają ogromne wzięcie, szczególnie zaś ceni się unikaty i niepowtarzalne porcelanowe elementy. Podobnie jak obrazy czy rzeźby, potrafią one zyskać bardzo wysokie ceny na aukcjach sztuki.

Idąc za ciosem, również polscy producenci porcelany wprowadzają do swojej oferty coraz więcej elementów nie tylko funkcjonalnych ale i ozdobnych. W kolekcjach z tego roku zobaczyć będziemy mogli modele klasyczne, często są to odtworzone wzory, tego co najmodniejsze było w szlacheckich domach kilka stuleci temu.

Jeśli szukamy oryginalnego prezentu dla bliskiej nam osoby, lub czegoś odpowiedniego na ślub czy nowe mieszkanie, ciekawa porcelanowa figurka renomowanej firmy może być bardzo trafnym podarunkiem. Być może przyczynimy się w ten sposób do zapoczątkowania pięknej kolekcji i nowego hobby. Zakup ozdobnej porcelany również dla nas samych będzie ładnym uzupełnieniem wnętrz utrzymanych w stylu klasycznym.