Nowoczesna kuchnia - trendy

Nowoczesna kuchnia - trendyNowoczesna kuchnia w tym i nadchodzącym roku ma dwa różne oblicza, jedno minimalistyczne nawiązujące do stylu skandynawskiego i to drugie charakteryzujące się mocnymi kontrastami i poszukiwaniem harmonii, różnorodnością kolorów i formy.

Zarówno tegoroczne jak i przyszłoroczne projekty nowoczesnych kuchni kładą bardzo duży nacisk na funkcjonalność, a więc w nowoczesnych kuchniach stosuje się mnóstwo mechanizmów i systemów ułatwiających codzienne życie. Wspólnym mianownikiem jest natomiast różnorodność materiałów, pięknych ale też wytrzymałych, funkcjonalnych, bardzo uniwersalnych, tak by pasowały do każdego projektu i mogły sprostać coraz to większym oczekiwaniom rynku meblowego.

Nowoczesne fronty szafek kuchennych

W tej kwestii nie wiele się zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat, nadal najpopularniejszym materiałem w nowoczesnej kuchni jest lakierowana płyta MDF - bije rekordy popularności biały lakier pozostawiając daleko w tyle szklane fronty typu lacobel, foliowane czy z naklejonymi grafikami. Kolejnym faworytem jest laminowana płyta MDF imitująca drewniane motywy. Modne są zarówno froty pełne jak i przeszklone witryny, coraz częściej wykorzystując każdy wolny centymetr przestrzeni montuje się przeszklone fronty szafek górnych i pełne podsufitowe typu jamnik.

Nowoczesne blaty kuchenne

Modnym i niezwykle nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie w kuchni egzotycznego drewna na blat kuchenny, do najpopularniejszych należą te wykonane z Teaka i Yatoby gdyż, są wyjątkowo odporne na wilgoć, niestety nie należą do tanich. Kolejną propozycją do nowoczesnej kuchni jest kompozytowy blat, z którego można osiągnąć naprawdę niebywały efekt. Dla niewtajemniczonych blat kompozytowy jest wykonany z płyty MDF pokrytej materiałem termoplastycznym, dzięki temu rozwiązaniu można tworzyć dowolne, zupełnie indywidualne kształty blatów. Do najpopularniejszych projektów kuchennych z wykorzystaniem kompozytu należą blaty kuchenne ze zlewozmywakiem, który jest odlany bezpośrednio w blacie, a sam blat zakończony w kształcie wodospadu spływającego faliście na podłogę. Jest to niewątpliwie bardzo praktyczne i estetyczne rozwiązanie, gdyż blat bez spoin i żadnym łączeń jest bardzo łatwy w utrzymaniu, niestety cena kompozytowych blatów bardzo często zniechęca.

Podobnym materiałem z którego wykonuje się fantazyjne blaty kuchenne jest Corian - płyta mineralno-akrylowa. Również podlega on termicznej obróbce, producent przekonuje że jest to tworzywo na długie lata, ale cena nadal jest dużo wyższa niż w przypadku blatów laminowanych. Wyjątkowy efekt można uzyskać wykonując z Corianu wyspę kuchenną o nietypowym kształcie.

Kolejnym nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem jest przezroczysty blat kuchenny wykonany ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia i wysoką temperaturę, który ukazuje wnętrze szafek i szuflad kuchennych, Przy takim rozwiązaniu warto tuż pod blatem zamontować bardzo płytkie szuflady z licznymi przegródkami np. na przyprawy, piękne sztućce, czy akcesoria kuchenne, łatwo jednak zafundować sobie przezroczystym blatem niekończący się chaos i artystyczny nieład w kuchni.

Dużą popularnością w nowoczesnych kuchniach cieszy się blat ze szlifowanego betonu, który idealnie pasuje do minimalistycznych projektów, jest odporny na szorowanie i uszkodzenia mechaniczne, dzięki uniwersalnej barwie pasuje do wszystkich kolorów frontów kuchennych. Pamiętajmy, że nowoczesna kuchnia to nie tylko dobry projekt i ergonomia, to również liczne mechanizmy i systemy ułatwiające codzienne obowiązki.

Ergonomia i funkcjonalność w nowoczesnej kuchniach

Funkcjonalność w nowoczesnej kuchni jest równie ważna jak wygląd, w tej kwestii rynek meblowy rozwija się bardzo szybko i tak w nowoczesnych wnętrzach szafek kuchennych znajdziemy:

  • karuzele, czyli obrotowe półki montowane w szafkach narożnych dzięki którym każdy garnek będzie miał swoje miejsce, a po otworzeniu frontu jednym pociągnięciem ręki wysuniemy obrotową półkę by nie sięgać w głąb szafki w poszukiwaniu naczynia,
  • wieszaki na patelnie i rondle zyskują coraz większą popularność, są montowane we wnętrzach szafek. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić mnóstwo miejsca i zapobiega rysowaniu delikatnych powierzchni naczyń, wspomniany wieszak jest wysuwany na zewnątrz szafki, tak by z łatwością odnaleźć odpowiednią patelnię,
  • cargo, czyli dobrze znane półki w postaci drucianych koszy, które można zamontować nawet w 15 cm szafce. Za co je kochamy za bardzo dużą oszczędność przestrzeni do przechowywania, za łatwy dostęp do każdego produktu i bezproblemowe utrzymanie ładu w przyprawach, czy produktach żywnościowych,
  • szuflady na zastawę obiadową, niby rozwiązanie już znane i bardzo funkcjonale jednak z nowością w postaci segregatora na talerze i miseczki. Sama szuflada na talerze jest fenomenalnym pomysłem, jeśli wyposażymy ją w taki segregator możemy mieć pewność, że żadem szklany, lub ceramiczny element zastawy nie zarysuje się, a zawartość szuflady nie będzie się przesuwać w trakcie odsuwania i zasuwania,
  • szuflada na pokrywki i kolejny segregator, który w szerokich szufladach można połączyć z innymi wkładami pomagającymi ładnie przechowywać wszystkie akcesoria kuchenne.

Systemy i mechanizmy w nowoczesnej kuchni

Nowoczesna kuchnia to nie tylko dobrze już nam znane systemy cichego zamykania szafek, czy popularny klik-klak zamiast uchwytu. Nowością są natomiast windy do górnych szafek kuchennych, czyli opuszczane półki do wygodnej wysokości, na rynku dostępne są wersje ręcznego opuszczania i elektrycznego. Kolejnym rozwiązaniem są fronty górnych szafek oraz bardzo modne rolety zastępujące tradycyjne fronty otwierane elektrycznie, dzięki temu systemowi nie trzeba wysoko sięgać. Współczesna kuchnia powinna być ekologiczna, dlatego nie może w niej zabraknąć wysuwanego wraz z frontem szafki kosza na odpady z wydzielonymi przegrodami do segregacji śmieci.