Mała łazienka na poddaszu? Podpowiemy jak ją urządzić

Mała łazienka na poddaszuŁazienka na poddaszu niewątpliwie ma swój niepowtarzalny klimat, niestety jednak ma także jedną wadę – bardzo często okazuje się, że trudno urządzić ją modnie i funkcjonalnie. Dzisiaj postaramy się pokazać, że nie ma rzeczy niemożliwych i nawet niewielka łazienka na poddaszu może być praktyczna, a do tego urządzona zgodnie z najnowszymi trendami. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak to zrobić, zapraszamy do dalszej lektury!

Wysokość ma znaczenie

Na samym początku warto jasno powiedzieć, że nie każda łazienka na poddaszu musi być wyzwaniem aranżacyjnym, jeżeli bowiem najniższy punkt skosu znajduje się na wysokości, nie niższej niż 200 cm to urządzenie takiej łazienki nie różni się od takiej typowej. My jednak skupimy się dzisiaj nad zupełnie inną sytuacją, a mianowicie łazienką, w które skosy znajdują się znacznie niżej niż 2 metry nad poziomem posadzki.

Niestandardowe wymiary wymagają niestandardowych rozwiązań

Podstawowa sprawa związana z łazienkami na poddaszu jest taka - w związku z jej niewielkimi zazwyczaj rozmiarami nie powinna być ona zastawiona różnymi meblami i urządzeniami - wybieramy jedynie to, co najpotrzebniejsze. Jeżeli zdecydujemy już, co jest dla nas priorytetem, odpowiednio planujemy aranżację, wykorzystując dostępne na rynku rozwiązania takie jak obniżone stelaże do toalet (umożliwia to ich zainstalowanie w przypadku niskich ścianek kolankowych) czy wanny bez nóżek - te wydawałoby się drobne detale, znacznie ułatwią niełatwą aranżację łazienki na poddaszu.

Bardzo często okazuje się, że mimo iż oferta na rynku jest naprawdę szeroka to i tak nasza łazienka nie pozwala na zastosowanie standardowych urządzeń. W takim przypadku warto znaleźć producentów, którzy wykonują wyposażenie dostosowane do nietypowych wnętrz. W wielu przypadkach kluczowe okazuje się np. wykonanie ścian kabiny prysznicowej na wymiar tak, aby można ją było umieścić nawet pod sporymi skosami. Nie bójmy się korzystać z takich rozwiązań, mogą nam one bowiem pomóc idealnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Kabina prysznicowa na wymiar nie jest w tym przypadku ekstrawagancją, a koniecznością, jeżeli zależy nam na stworzeniu funkcjonalnego wnętrza.

Gdzie umieścić wannę?

Jeżeli zależy nam na tym, aby w łazience znalazła się wanna, musimy pamiętać o tym, że żeby móc swobodnie z niej korzystać, potrzebujemy, aby w miejscu, w którym będziemy do niej wchodzić, nie było mniej niż 2 metry wysokości, z kolei, aby móc w niej swobodnie usiąść, sufit nie może się znajdować na wysokości niższej niż około 110 cm. Tego rodzaju obostrzenia obowiązują także w przypadku innych urządzeń instalowanych w łazience - każde z nich wymaga innej wysokości mocowania oraz ilości odpowiedniej przestrzeni, która umożliwia swobodne korzystanie z nich. Jeżeli urządzamy łazienkę na poddaszu, warto poradzić się ekspertów, którzy pomogą nam stworzyć szczegółowy projekt uwzględniający wszystkie nasze potrzeby.

Sprytne wykorzystanie skosów

Jeżeli skosy w naszej łazience nie pozwalają na to, aby umieścić pod nimi wannę, pralkę czy inne urządzenia to nic straconego - warto zagospodarować tę przestrzeń w inny sposób np. zabudować ją szafkami, co pozwoli na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do przechowywania ręczników czy kosmetyków. Pod skosami możemy także umieścić np. lampiony, które odpowiadać będą za klimat podczas relaksu czy też rośliny doniczkowe, które lubią wilgoć i ciepło panujące w tym pomieszczeniu. Skosy nie są takie złe - trzeba tylko znaleźć na nie pomysł.

Odpowiednia kolorystyka, lustra i oświetlenie

W łazience ze skosami niezwykle ważną rolę odgrywa także kolorystyka - sufit koniecznie pomalowany powinien być na jasny kolor, ciemne odcienie sprawią bowiem, że wnętrze wyda się jeszcze niższe i bardziej przytłaczające. Kolejna sprawa to odpowiednio wkomponowane lustra, które w niesamowity sposób potrafią optycznie powiększyć pomieszczenia - warto to wykorzystać. Ciekawym pomysłem może być także odsunięcie wanny od ściany, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń zabudować lustrami. Takie rozwiązanie sprawi, że umieszczenie wanny spełniać będzie wymogi ergonomii, natomiast obecność luster zrekompensuje odjętą przestrzeń.

Ostatnia, jednak również bardzo ważna kwestia to oświetlenie - skosy na poddaszu można bowiem odpowiednio wykorzystać i sprawić, że staną się one atrakcją tego pomieszczenia, a nie jego wadą. Jednym z pomysłów może być umieszczenie we wnęce pod skosami halogenów, które doskonale podkreślą skosy i jednocześnie nadają łazience ciekawego charakteru.

Nie ulega wątpliwości, że łazienka na poddaszu to spore wyzwanie, jeżeli chodzi o aranżację, warto jednak pamiętać o tym, że dobrze zaprojektowana może być tak samo estetyczna oraz ergonomiczna jak ta pozbawiona wszelkich skosów. W przypadku trudnych pomieszczeń, takich jak łazienka ze skosami nie bójmy się korzystać z pomocy architektów wnętrz, którzy doradzą nam jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń, unikając jednocześnie stworzenia ciasnej i ciemnej przestrzeni - nawet niewielka łazienka na poddaszu może bowiem łączyć w sobie funkcjonalność z wysoką estetyką.