Mała kuchnia w bloku - jak ją urządzić?

Mała kuchnia w blokuMała kuchnia w bloku - jak ją urządzić?

Mieszkanie w bloku wiąże się z pewnymi ograniczeniami, związanymi m. in. z niewielkim metrażem. Urządzenie pomieszczeń w małym mieszkaniu to nie lada wyzwanie zwłaszcza, gdy poza atrakcyjnym wyglądem powinny być one funkcjonalne.

Praktyczność to cecha, która z całą pewnością powinna określać kuchnię.

Jak zatem ja urządzić, kiedy nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią?

Kolorystyka ścian

Pierwszą, istotną kwestią w przypadku niewielkiej kuchni jest kolorystyka ścian. Niezależnie, czy kuchnia w bloku jest ślepa, czy posiada dostęp do światła naturalnego, niewielkie wnętrze powinniśmy pomalować w jasnych barwach. Mowa tu zwłaszcza o bieli - barwie niezwykle uniwersalnej, a także beżach i jasnych żółciach. Te kolory z całą pewnością dodadzą kuchni paru metrów kwadratowych, a ich pozytywny wydźwięk sprawi, że gotowanie będzie jeszcze większą przyjemnością.

Kuchnia w bloku

Wyposażenie kuchni w bloku

Równie istotnym problemem jak dobór kolorystyki jest wyposażenie kuchni. W przypadku wnętrza niewielkiego liczy się kompaktowość w połączeniu z atrakcyjnym designem. Wiele salonów meblowych dysponuje meblami cechującymi się multifunkcyjnością oraz dostosowaniem do niewielkich przestrzeni. Jeśli chodzi o wyżej wspomniane sprzęty AGD, w przypadku niewielkiego wnętrza powinniśmy zdecydować się na absolutne minimum. Dobrze wybierać urządzenia wielofunkcyjne, które wykonując rozmaite, kuchenne czynności zastąpią kilka innych robotów kuchennych. Sprzęty takie jak lodówka i zmywarka mogą stanowić element zabudowy kuchni, co dodatkowo spowoduje, że zaoszczędzimy cenne miejsce. Pamiętajmy, że niezależnie od wielkości kuchni na blacie kuchennym powinno być jak najwięcej wolnej przestrzeni by wzmóc komfort przygotowywana posiłków, a zatem - pojemność szafek również ma kolosalne znaczenie.

Zabudowa małej kuchni

W wyborze wyposażenia kuchni niezmierne znaczenie ma oczywiście stylistyka. Tutaj wybór jest duży - zwolennicy nowoczesności mogą zdecydować się na meble industrialne, zaś ci, którzy gustują w klasyce z pewnością znajdą swoje ulubione meble wśród typowo drewnianych, kuchennych blatów, szafek i półek. Całość powinna stanowić dobrze zintegrowaną formę, co zaowocuje atrakcyjnym wyglądem kuchni, a przede wszystkim - jej praktycznością.

Stół jadalny - czy konieczny?

Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, które najbardziej kojarzą się z ciepłem rodzinnego domu. Wspólne przygotowywanie posiłków oraz zasiadanie do stołu to element zacieśniania więzi, który w naszej kulturze jest szczególnie wyraźny. Jednak, czy stół jadalny w małej kuchni umiejscowionej w bloku to kwestia konieczna? Rozwiązanie jest dwojakie - możemy zdecydować się na kompaktowe stoły z możliwością składania i "chowania" w inne elementy wyposażenia, bądź zwyczajnie przenieść ten element w inne miejsce, takie jak pokój dzienny. W przypadku małych, blokowych kuchni drugie rozwiązanie często okazuje się tym najtrafniejszym i najbardziej wygodnym.

Wentylacja i oświetlenie małej kuchni w bloku

Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę zwłaszcza w przypadku kuchni ślepej jest wentylacja oraz oświetlenie. Kiedy dopływ światła i powietrza jest ograniczony, przebywanie w pomieszczeniu staje się bardzo uciążliwe. Zapewnienie wentylacji oraz odpowiedniego i zdrowego dla oka oświetlenia znacznie wzmoże komfort codziennego gotowania.

Jak widać, mała kuchnia w bloku nie wiąże się z małymi wymaganiami. Chcąc zapewnić sobie komfort przebywania w tym pomieszczeniu warto zastosować się do kilku wskazówek, które przyczynią się do wielkiej metamorfozy twojej kuchni i zniwelują poczucie ograniczonej przestrzeni, a to z kolei spraw, że przygotowywanie posiłków stanie się jeszcze większą przyjemnością.