Kuchnia z widokiem na salon

Kuchnia z widokiem na salonNowoczesne domy czy mieszkania coraz częściej urządzane są w kreatywny i innowacyjny sposób. Współcześnie bardzo popularne są kuchnie otwarte na salon, które razem tworzą spójną i estetyczną całość.

Niestety aranżacja tego typu wymaga od nas twórczych i funkcjonalnych rozwiązań. Decydując się na aneks kuchenny nie możemy zapominać, że wnętrze kuchni widoczne będzie z kanapy w salonie, dlatego bardzo ważny jest dobór mebli, które nie powinny różnić się od wystroju pokoju.

Otwarta kuchnia elegancko zaprezentuje się bez szafek wiszących. Najlepiej postawić na szafki stojące o laminowanych na wysoki połysk, lub drewnianych frontach, w niczym nieprzypominających tradycyjnych mebli kuchennych. Inwestując w blat najlepiej postawić na dobrej jakości blat kamienny, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i dodatkowo pełnić będzie element dekoracyjny. Jeżeli rezygnujemy z szafek wiszących, dobrą inwestycją okazać się mogą szuflady, kosze i pojemniki cargo, które zapewnią szybkie odnalezienie akcesoriów kuchennych. System cargo gwarantuje przejrzysty rozkład naczyń, sztućców, garnków, pokrywek, gdzie każdy osobny przedmiot ma swoje własne miejsce. Dobrze, gdy kuchnia posiada duże okno, zapewniające przepływ promieni słonecznych do wnętrza, rozświetlając je w naturalny sposób. Dobre oświetlenie jest w każdej kuchni niezbędne, dlatego istotne, aby punkty świetlne rozproszone były po całym pomieszczeniu w dyskretny, ale funkcjonalny sposób.

Znakomitym pomysłem są lampy diodowe, halogeny wmontowane w obudowę mebli, oraz meble kuchenne o podświetlanych frontach. W przypadku okładziny ściennej i podłogowej nie możemy zapominać, że kolor i materiał, z którego zostaną wykonane nie może zbytnio różnić się od wystroju salonu. Oczywiście możemy wydzielić odrębne strefy, ale w taki sposób, by razem tworzyły spójną całość. Znakomite efekty zyskamy, dzięki niewielkiemu podestowi, na którym wyeksponujemy stół, lub posadzce ceramicznej w kuchni, drewnianej w pokoju, zlewających się w jednej barwie. Kreatywnym rozwiązaniem są płytki ceramiczne imitujące naturalne drewno. Rozwiązanie, tego typu znakomicie sprawdza się w kuchni otwartej, gdyż oprócz walorów estetycznych ceramika jest łatwa w utrzymaniu czystości. Jeżeli fascynuje nas styl rustykalny warto ozdobić kuchnię otwartymi półkami, na których prezentować się będą naczynia szklane, wazony z kwiatami i porcelanowe figurki.

Natomiast nowoczesna kuchnia zyska na wartości, jeśli ściany pozostaną wolne od ozdób, lub udekorowane szklanymi półkami z kwiatami doniczkowymi ze swobodnie opadającymi liśćmi. Projekt wnętrza musi również zawierać wolne miejsce, na stół lub wyspę kuchenną, które są bardzo ważnym elementem w kuchni. Stół najlepiej okrągły, prostokątny z możliwością rozsunięcia blatu ustawiony w pobliżu okna. Znakomite efekty ozdobne zapewni barek z wysokimi krzesłami, hokerami oddzielający kuchnię od salonu. Równie dobrze sprawdzi się funkcjonalna wyspa kuchenna pełniąca rolę zarówno stołu, jak i blatu roboczego. Na rynku dostępne są różnorodne formy i wielkości wysp, które z łatwością dopasujemy do stylu i wystroju wnętrza. W nowoczesnym pomieszczeniu najlepiej postawić na wyspę o fantazyjnych kształtach i kamiennym, bardzo praktycznym blacie. W rustykalnym i klasycznym prosta forma wyspy i drewniany blat spełni wszystkie oczekiwania domowników.

Niezależnie, jaki styl posłuży nam za inspirację nie możemy zapomnieć o okapie, pochłaniającym nieprzyjemne zapachy, oraz sprzęcie AGD do zabudowy. Lodówka, kuchenka mikrofalowa i płyta indukcyjna dyskretnie ukryte pod zabudową szafek, czy wkomponowane w wyspę kuchenną nie będą odbiegać od minimalistycznego wystroju obu pomieszczeń. Decydując się na wyspę, lub barek pamiętajmy o porządku na jego powierzchni, ponieważ to właśnie blat jest najbardziej widoczny i zwraca uwagę zarówno domowników, jak i gości. Sprzęt AGD do zabudowy jest praktycznym rozwiązaniem w kuchniach otwartych na salon, ponieważ nie zwraca na siebie uwagi, wygląda estetycznie i luksusowo. Aranżacja kuchni nie jest wcale łatwym wyzwaniem, gdyż meble i sprzęty muszą być rozmieszczone w ergonomiczny i funkcjonalny sposób. Przestronność i swoboda w poruszaniu się są równie ważne, jak estetyczny wystrój. Stylizując wnętrze starajmy się zrobić wszystko, by w kuchni czuć się dobrze i komfortowo. W końcu to kuchnia jest sercem całego domu i to w niej spędzamy bardzo dużo czasu.