Kuchnia na wymiar

Jeden z podstawowych dylematów osób urządzających mieszkanie dotyczy tego, w jaki sposób zaaranżować pomieszczenie kuchenne. Kuchnia to miejsce niezwykłe, w którym często skupia się życie całej rodziny - i to nie tylko podczas przyrządzania i spożywania posiłków, ale także w trakcie codziennych pogaduszek, poważnych rozmów czy przebywania w gronie najbliższych.

Nie dziwi zatem fakt, iż każda osoba marzy o tym, aby było to miejsce niezwykłe, niebanalne i z duszą. Jednocześnie nie wolno zapominać o tym, iż kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, wygodna i ergonomiczna. Taki efekt jest niezwykle trudny do osiągnięcia - zwłaszcza w przypadku pomieszczeń małych lub charakteryzujących się niestandardowymi wymiarami. Rozwiązaniem może być wykonanie kuchni na wymiar. Jednak zanim podejmie się ostateczną decyzję, to warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na jej temat.

Plusy i minusy kuchni na wymiar

Kuchnia na wymiar cieszy się coraz większą popularnością, gdyż umożliwia stworzenie niepowtarzalnego, oryginalnego i w pełni funkcjonalnego wnętrza. Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślają, iż kuchnia na wymiar posiada kilka niepodważalnych plusów, do których należy zaliczyć:

 • wysoką jakość (indywidualny projekt wyklucza produkcję masową, co w prostej linii przekłada się na lepsze jakościowo i trwalsze materiały i dodatki oraz solidną pracę wykonawcy),
 • aranżację według indywidualnych preferencji (to osoba zamawiająca decyduje o stylu mebli, ich kolorze, kształcie, rozmiarze i budowie, materiałach i dodatkach, sposobie rozmieszczenia i montażu),
 • ratunek dla pomieszczeń nietypowych, niewymiarowych lub stworzonych pod skosem (w takim przypadku tylko meble na wymiar zagospodarują przestrzeń w sposób optymalny, bez zbędnych przerw, dziur czy pustych miejsc),
 • możliwość ciekawego i funkcjonalnego zaaranżowania małej przestrzeni (meble na wymiar umożliwiają skorzystanie z każdego wolnego centymetra),
 • oryginalność (zamówienie mebli na wymiar gwarantuje ich niepowtarzalność i modele stworzone tylko dla jednego odbiorcy).

Zatem kuchnia na wymiar pozwala urzeczywistnić indywidualne pragnienia i na ich podstawie stworzyć niezwykle komfortowe miejsce.

Mówiąc o kuchni na wymiar warto podkreślić fakt, iż także ona - jak wszystkie rodzaje mebli i wyposażenia - nie jest pozbawiona pewnych mankamentów. Do największych należy zaliczyć długi czas oczekiwania, dosyć wysoką cenę (zwłaszcza w porównaniu ze sklepową masówką) oraz dopasowanie do konkretnego wnętrza, co uniemożliwia jej przeniesienie do innego mieszkania lub prostą wymianę jednego elementu.

O czym należy pamiętać decydując się na kuchnię robioną na wymiar?

Kuchnia na wymiar to praktyczne i ciekawe rozwiązanie, które umożliwia zagospodarowanie każdej przestrzeni – bez względu na jej wielkość, kształt, układ i styl. Jednak aby całe przedsięwzięcie spełniło nawet najbardziej wymagające oczekiwania, to niezbędne jest dokładne zaplanowanie wszystkich kolejnych czynności. O czym należy pamiętać decydując się na ten rodzaj zabudowy kuchennej? Oto kilka podstawowych kwestii:

 • jasne sprecyzowanie swoich pomysłów, marzeń i potrzeb (co pozwoli na uniknięcie nieporozumień już na etapie wykonywania projektu),
 • zwrócenie uwagi na funkcjonalność i ergonomię (zastosowanie odpowiednich wysokości, zachowanie właściwych odległości czy praktyczne rozmieszczenie poszczególnych elementów zabudowy),
 • dostosowanie kuchni do konkretnych wymogów i zapotrzebowań użytkowników,
 • dokładne wymierzenie pomieszczenia (niewielka pomyłka o symboliczny centymetr może być niezwykle kosztowna),
 • podjęcie decyzji o sprzęcie AGD (który może być wolnostojący lub zabudowany),
 • wybór odpowiednich materiałów, dodatków i blatów (w tym przypadku warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd i estetykę, ale także trwałość, solidność, łatwość czyszczenia oraz odporność na uszkodzenia, zarysowania, środki chemiczne bądź wilgoć).

Dodatkowo warto postawić na indywidualne rozwiązania (które sprawią, iż dana kuchnia będzie jedyna w swoim rodzaju) oraz wszelkie techniczne i nowoczesne usprawnienia, mające wpływ na codzienny komfort prac wykonywanych w tym pomieszczeniu. Jednocześnie należy poszukać sprawdzonych i cieszących się dobrą opinią wykonawców, gdyż tylko oni gwarantują profesjonalne wykonanie danego projektu.

Kuchnia na wymiar umożliwia stworzenie wnętrza, które w każdym najdrobniejszym szczególe będzie odpowiadać indywidualnym zapotrzebowaniom. I chociaż nie jest to rozwiązanie najtańsze (a dodatkowo wymagające czasu), to warto się nad nim zastanowić, gdyż kuchnia na wymiar to gwarancja solidności, oryginalności, funkcjonalności i otrzymania produktu na miarę własnych potrzeb.