Funkcjonalne urządzenie małego mieszkania - kilka rad i wskazówek

Mała funkcjonalna kuchniaMałe mieszkanie, aby stało się funkcjonalne, wymaga odpowiedniej aranżacji. W przeciwieństwie do urządzania przestronnych i dużych mieszkań, wykazać się tu trzeba nie lada kreatywnością i wyczuciem estetycznym. Dobrym rozwiązaniem przy zagospodarowaniu mieszkania o niewielkim metrażu jest połączenie dwóch funkcji w jednym pomieszczeniu.

Takie zaplanowanie przestrzeni sprawia również, że wykonywanie domowych czynności jest bardzo wygodne. Kuchnia połączona z jadalnią umożliwia zebranie wszystkich niezbędnych przyborów i zastaw w jednym miejscu. Poza tym przygotowany posiłek może zostać szybko podany. Najlepiej jest w tym celu urządzić kuchnię w narożnej części pomieszczenia. Meble należy ustawić w taki sposób, aby wraz ze sprzętem kuchennym utworzyły literę "L".

Wygodne jest również połączenie sypialni z przestrzenią przeznaczoną do pracy. Nie każdy bowiem może pozwolić sobie na własny gabinet w prywatnym mieszkaniu. Stawiając na środku pokoju wysoki regał skutecznie oddzielimy część sypialnianą od biurowej, a przy okazji zyskamy dużo miejsca na książki, dokumenty czy inne materiały niezbędne do pracy. Będziemy je mieli cały czas pod ręką, co z pewnością usprawni codzienne obowiązki. W dobie cyfryzacji prace biurowe szybko zmieniają swój charakter. Nie potrzeba już wielu papierowych dokumentów, więc często biurowy regał staje się zbędny. Znacznie więcej miejsca można oszczędzić oddzielając dwie przestrzenie przesłoną w formie parawanu. Przesłona tego typu może również przepuszczać światło, dzięki czemu zaoszczędzimy nie tylko przestrzeń.

Chcąc funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie można zaopatrzyć się w składane stoliki, krzesła i blaty. Znakomicie sprawdzą się one w naszej kuchni połączonej z jadalnią. Wszelkiego rodzaju pufy, małe komody i otwierane ławy to dobre rozwiązanie w niewielkich sypialniach. Jeden mebel może pomieścić część rzeczy, jak również być wygodnym miejscem do siedzenia. Należy również pamiętać, że w sypialni, oprócz głównego mebla jakim jest łóżko, powinno zostać jeszcze trochę wolnego miejsca. Warto więc zrezygnować ze zbędnych sprzętów, dodatków i ozdób.

Kolejną bardzo ważną rzeczą w urządzaniu małego mieszkania jest dobranie odpowiedniej kolorystyki. Wydaje się to na pozór błahe, jednak przemyślane skomponowanie barw może optycznie powiększyć przestrzeń. W tej kwestii przeważają głównie jasne kolory. To one odpowiadają za wizualne powiększenie małego pomieszczenia. Meble o jasnej kolorystyce sprawdzają się przeważnie w salonie, ponieważ to reprezentacyjna część mieszkania. Jeśli nie jest odpowiednio przestronna, z pomocą przychodzi tu jasna kolorystyka. W głównej mierze zależy nam na wrażeniu jakie sprawi nasz pokój dzienny, a nie na funkcjonalności tego pomieszczenia. Wrażenie dużego salonu uzyskamy dzięki jasnym meblom i ścianom.

Istnieje również wiele trików optycznie powiększających małe pomieszczenia. Częściowo wykorzystują one efekt złudzenia optycznego. Prostym sposobem na pozorne powiększenie pokoju jest odpowiednie ustawienie luster. Dzięki temu możemy uzyskać wrażenie nawet dwukrotnie większej przestrzeni. Jeśli mamy do czynienia z pomieszczeniem zbyt długim i wąskim, pomocny okazać się może odpowiedni układ paneli podłogowych. Linie na ich złączeniach mogą dawać wrażenie bądź to poszerzenia, bądź wydłużenia pokoju.

Jak widać odpowiednie urządzenie małego mieszkania jest prawdziwą sztuką. Warto zwrócić uwagę, że zamieszczone w gazetach czy na stronach internetowych fotografie wystylizowanych wnętrz, zwykle przedstawiają duże i przestronne pokoje. W przypadku małych mieszkań aranżacja jest znacznie bardziej skomplikowana.