Czym się kierować dobierając kolory w mieszkaniu - 7 zasad

Kolory w mieszkaniuDobór odpowiednich kolorów w procesie aranżacji wnętrz często sprawia nam wiele kłopotów. Jest to temat budzący tyle emocji wśród członków rodziny, że niejednokrotnie prowadzi do kłótni. Dobierając kolory do naszego domu czy mieszkania, nie powinniśmy ślepo podążać za trendami, a raczej skupić się na stworzeniu przyjaznych ciepłych wnętrz, w których wszyscy domownicy będą czuć się dobrze.

Wibracje kolorów znacząco wpływają na nasze samopoczucie. Uwzględnijmy to, dobierając odcienie do poszczególnych pomieszczeń. Warto też wziąć pod uwagę ilość światła w mieszkaniu, na co bezpośredni wpływ ma usytuowanie względem stron świata. Kierując się kilkoma prostymi zasadami, stworzymy takie wnętrza, w których będziemy czuć się szczęśliwi i spełnieni. Sprawdź, jak to zrobić.

1. Kieruj się kontekstem
Kontekst w przypadku doboru kolorów w domu oznacza wzięcie pod uwagę takich aspektów jak: przeznaczenie danego pokoju, jego wielkość, ilość naturalnego światła w pomieszczeniu, rodzaj i kolor mebli oraz innych elementów wystroju wnętrza. Dobieraj odcienie tak, by harmonijnie ze sobą współgrały. Silne kontrasty wydają się interesujące, ale na dłuższą metę są meczące dla psychiki, zwłaszcza gdy dotyczą dużych powierzchni przykładowo kontrast ścian i dużej szafy lub meblościanki.

2. Zwróć uwagę na cechy charakteru domowników
Do wspólnych pomieszczeń wybieraj barwy raczej neutralne jak biel, delikatny rozmyty żółty, pastele. Z kolei przy wyborze kolorystyki do pomieszczeń dla poszczególnych domowników, weź poważnie pod uwagę ich dominujące cechy charakteru. Jeśli dokonamy złego wyboru- niezgodnego z naszym odczuwaniem i predyspozycjami, będziemy w danym pomieszczeniu czuć się fatalnie, będziemy rozdrażnieni lub przeciwnie przygnębieni. Pamiętajmy, że nie dla wszystkich, dobre jest to samo. Osoby z natury drażliwe, nerwowe, często zestresowane powinny wybierać barwy kojące, delikatne, uspokajające. Natomiast ludzie apatyczni, ospali, nieśmiali zyskają wiele, jeśli w ich wnętrzu będą dominować wibracje bardziej pobudzających, energetycznych kolorów.

3. Wybierz ciepłe lub chłodne barwy
Zdecyduj, czy chcesz dodać pomieszczeniom przestrzeni, czy postawić na przytulność. Optycznie powiększysz pokoje, wybierając różne odcienie niebieskiego, fioletowego i zielonego. Pamiętaj jednak, że te kolory nadadzą wnętrzom nieco chłodniejszego, bardziej hermetycznego wyrazu. Jeżeli marzysz o ciepłym przytulnym mieszkaniu, postaw na ciepłe barwy takie jak różne odcienie żółtego i pomarańczowego.

4. Użyj wyobraźni
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do koloru ścian, postaraj się wyobrazić sobie efekt. Pomogą Ci w tym próbniki farb lub duże arkusze papieru w wybranym kolorze. Niewielką powierzchnię ściany pokryj wybranym odcieniem i zostaw tak na dzień lub dwa. Postaraj się jak najczęściej przebywać w tym czasie w danym pomieszczeniu, aby móc zaobserwować jak wpływa na Ciebie ta barwa. Jeżeli nie potrafisz wyobrazić sobie, jak wyglądałaby cała ściana lub cały pokój w tym kolorze, skorzystaj z dostępnych online na stronach producentów farb specjalnych programów do aranżacji wnętrz. Pomogą Ci one wizualizować wygląd pokoju w różnych kolorach i dokonać najlepszego wyboru.

5. Uważaj na bardzo intensywne barwy
Co jakiś czas powraca moda na bardzo intensywne barwy we wnętrzach. Nie ma w nich nic złego, pod warunkiem, że dotyczą niewielkich powierzchni lub dodatków. Wiele osób ulega pokusie malowania ścian, a niekiedy nawet całych pomieszczeń na czarno, czerwono lub w jaskrawych odcieniach pomarańczowego czy innych barw. Na dłuższą metę nie jest to korzystne rozwiązanie dla naszej psychiki, a co za tym idzie dobrego samopoczucia. Nachalne, mocno absorbujące kolory nie sprawdzają się w sypialniach i pokojach dziennych, które mają służyć wyciszeniu, relaksacji lub miłemu spędzeniu czasu. Nie są też dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach do pracy, ponieważ działają drażniąco, nie sprzyjają skupieniu i koncentracji.

6. Przełamuj efekt kolorowymi tkaninami
Tak jak co jakiś czas zmieniają się mody w designie, tak też zmieniają się nasze gusty i upodobania. Nasz nastrój ulega zmianie pod wpływem pór roku, stanu zdrowia i innych czynników. Odczuwamy wtedy często chęć zdominowania wnętrz jakimś nietypowym kolorem lub wzorem. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie go w formie tkanin i dodatków. Mogą to być zasłony czy rolety okienne, przykrycia na sofę, poduszki, abażury do lamp. Takie elementy pozwolą nam szybko całkowicie zmienić nastrój panujący we wnętrzu, bez konieczności malowania ścian. To bardzo praktyczne rozwiązanie. Wybierzmy ściany w neutralnych barwach, do których będzie pasować większość kolorów. Dzięki temu, szybko i tanio przeprowadzimy zmiany, kiedy tylko najdzie nas na to ochota.

7. Postaw na kojące barwy natury
Nie zapominaj o tym, że dom powinien być oazą, w której odnajdujesz spokój, szczęście, ukojenie, odprężenie po pracy. W stworzeniu odpowiedniego, sprzyjającego relaksowi nastroju, pomogą Ci barwy natury. Nie mówimy tu jednak ani o kolorach ścian, ani o meblach. Chodzi o naturalne rośliny we wnętrzach. Warto w każdym pomieszczeniu ustawić choć jedną z nich. Naturalna zieleń wpłynie korzystnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Gatunków i odmian roślin domowych są tysiące. Różnią się one między sobą wielkością, kolorem i fakturą liści oraz kwiatów. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Badania dowodzą, że w naszej szerokości geograficznej często cierpimy na spadki nastroju wywołane niedostateczną ilością światła słonecznego we wnętrzach. Przez większość roku- jesienią, zimą i wiosną w naszych domach dominuje szarość. Niezależnie od preferencji kolorystycznych warto więc rozważyć jej przełamanie wyborem słonecznej delikatnej żółci lub odcieni piaskowych, jako dominujący kolor ścian. Współgrają one z większością dodatków w innych kolorach i nadadzą wnętrzom ciepła i optymizmu.

Komentarze