Baterie kuchenne - rodzaje, dobór, parametry

Bateria kuchennaJak wybierać baterie kuchenne? Baterie kuchenne to porządny zakup na lata. Walory estetyczne nie grają tak ważnej roli, jak kwestie użytkowe. Produkt musi być przede wszystkim trwały i funkcjonalny, bez żadnych defektów i uszkodzeń. Korzystanie ze zlewu musi być jak najwygodniejsze, wtedy dopiero bateria spełnia swoje funkcje.

Rodzaje baterii do kuchni

W tej branży wyróżnia się dwa podstawowe i najważniejsze rodzaje baterii do kuchni. Pierwsze z nich to baterie ścienne, które są montowane na wysokości ok. 25-35 cm. Umiejscowione nad zlewem. Są one również podłączone do dopływu ciepłej i zimnej wody. Natomiast baterie sztorcowe (zwane także stojącymi) są mocowane w specjalnym otworze zlewu, a niekiedy na blacie w pobliżu zlewu. W tym przypadku bardzo ważny jest odpowiedni zasięg obrotu. Największy z możliwych wynosi aż 360 stopni. Na rynku znajdziemy przede wszystkim najpopularniejsze o obrocie 120 stopni. Małe zlewy, potrzebują baterii o zakresie 90 stopni. Technologia rozwinęła się na tyle, iż producenci oferują nam bogaty wybór baterii kuchennych.

Które z nich są najlepsze? Analizując poniższe rodzaje, na pewno dokonają Państwo osobistego wyboru.

Baterie bezdotykowe

Pod umywalką montowana jest skrzynka wraz z litową baterią. To dzięki temu systemowi możliwe jest sprawne i skuteczne działanie fotokomórki. Ruch naszych rąk pod baterią równoważny jest z uruchomieniem wody. W bezdotykowych bateriach temperaturę wody ustawia się na stałe. Urządzenie to jest innowacyjne i nowoczesne. Niekiedy kojarzone jest jedynie z galerami handlowymi, a nie domowym zaciszem. Jednak warto wychodzić poza schematy i tworzyć wnętrze zgodne z osobistym gustem. Co więcej są to baterie niezwykle oszczędne, także jest to zdecydowanie trafiona inwestycja. Baterie kuchenne na fotokomórkę zużywają około 6 litrów wody. W porównaniu zwykła bateria zużywa jej aż dwa razy więcej. Różnica w kosztach jest zatem bardzo widoczna. Urządzenie to zasilane jest prądem - bateria 6 V wystarcza nawet na kilka lat.

Baterie w zależności od rodzaju okien

Dowolną baterię kuchenną możemy dobrać jedynie wtedy, kiedy okno w kuchni otwiera się na zewnątrz. W innych przypadkach musimy poszukiwać innego rozwiązania. Otwory okienne są niekiedy bardzo niestandardowe. Trzeba wówczas zastosować złotą zasadę. Skrzydła okienne do otwierania montuje się nieco wyżej od pozostałych skrzydeł. Wtedy żadna bateria nie będzie miała styczności z oknami. Najlepszymi oknami na rynku są te przesuwane. Zaoszczędzają mnóstwo powierzchni i pozostawiają spore pole wyboru. Możemy zamontować wówczas wysokich rozmiarów baterię sztorcową i nie obawiać się możliwego kolidowania baterii i okien. Bez przeszkód można zaaranżować wnętrze mnóstwem dodatków - akcesoria kuchenne. Otwierając okno pozostaną one na swoim miejscu w nienaruszonym miejscu. Nawet przy tradycyjnych oknach warto pomyśleć o zamontowaniu przestronnego parapetu. Pozwoli nam to na swobodny wybór baterii o różnych wysokościach. Odradzamy takiego działania w przypadku niewielkich kuchni. Zlew pod oknem w kuchni na poddaszu wymaga odpowiedniej wysokości ścianki kolankowej. Właściwy dobór ścianki umożliwi nam pozycję wyprostowaną podczas zmywania naczyń.

Bateria sztorcowa może być montowana przy oknie tylko wtedy, gdy okno umiejscowione jest około 20 cm od zlewu. Mniejsze kuchnie znów mogą nie spełnić tych warunków. Najlepszym z możliwych rozwiązań dla zlewu zamontowanego tuż przy oknie jest składana bateria. Kolejnym atutem takiego sposobu jest wyciągana wylewka, umożliwiająca mycie owoców, warzyw i dużej ilości naczyń. Proponujemy także zaopatrzenie się w baterię podokienną z chowaną wylewką. Podczas zmywania naczyń bateria ma standardową wysokość i wielkość, natomiast przy otwieraniu okna momentalnie zmieniamy jej gabaryty, a w razie potrzeby bez żadnych narzędzi podwyższamy urządzenie do podstawowego gabarytu.

Ceny takich produktów nie są istotne, gdyż jest to sprzęt niezbędny do codziennego użytkowania i powinien być dobry, a nie tani. Kuchnia wymaga wkładu finansowego.

W ofercie również - fronty kuchenne z różnych materiałów i w różnych typach i stylistykach